Vishay/Dale CRCW1206187KFKEAHP
CRCW1206187KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206187KFKEAHP
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW1206187KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW1206187KFKEAHP
QUANTITY
CRCW1206187KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206187KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1206187KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206187KFKEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW1206187KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206187KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW1206187KFKEAHP
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.4MM SMD datasheet.pdf