Vishay/Dale CRCW120618K0FKEA
CRCW120618K0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120618K0FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120618K0FKEA.pdf
Availability of CRCW120618K0FKEA
QUANTITY
CRCW120618K0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120618K0FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW120618K0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120618K0FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW120618K0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120618K0FKEA Details Description
Related parts for CRCW120618K0FKEA
RELAY START/STOP 120V 25A AC OUT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf