Daburn CRT14-2.5BK-100
CRT14-2.5BK-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT14-2.5BK-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 100'
Datasheet Download
CRT14-2.5BK-100.pdf
Availability of CRT14-2.5BK-100
QUANTITY
CRT14-2.5BK-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT14-2.5BK-100
Internal Part NumberEIS-CRT14-2.5BK-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand19/27
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.134" (3.40mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage12.5kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT14-2.5BK-100
Related LinksCRT14-2, CRT14-2.5BK-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT14-2.5BK-100 Details Description
Related parts for CRT14-2.5BK-100
JUMPER-H1502TR/A3048V/H1500TR 4" datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 12A TO220AC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1.5KV NP0 0805 datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP DIFF GRN PC MNT datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-36V 700MA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RJ11 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf