Vishay/Dale CRCW120618R0JNTB
CRCW120618R0JNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120618R0JNTB
Brief Description
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120618R0JNTB.pdf
Availability of CRCW120618R0JNTB
QUANTITY
CRCW120618R0JNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120618R0JNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW120618R0JNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120618R0JNTB
Related LinksCRCW1206, CRCW120618R0JNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120618R0JNTB Details Description
Related parts for CRCW120618R0JNTB
IC REG LDO ADJ 0.5A/0.1A 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RGB BUILT-IN AMP PNP OUTPUT TYP datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
GDT 500V 20% 20KA DIN RAIL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf