Vishay/Dale CRCW12061K74FKEB
CRCW12061K74FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061K74FKEB
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061K74FKEB.pdf
Availability of CRCW12061K74FKEB
QUANTITY
CRCW12061K74FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061K74FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW12061K74FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061K74FKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW12061K74FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061K74FKEB Details Description
Related parts for CRCW12061K74FKEB
PANEL BOT 18.5X17.7X0.06" BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STR .100 TIN datasheet.pdf
CONN HOUSING XAD 14POS DL 2.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG .100 BLACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 12A TO-247 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 37VC 2DFN datasheet.pdf
RES 392 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 234 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 44MM datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf