Vishay/Dale CRCW12061K80FKTA
CRCW12061K80FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061K80FKTA
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061K80FKTA.pdf
Availability of CRCW12061K80FKTA
QUANTITY
CRCW12061K80FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061K80FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061K80FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061K80FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061K80FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061K80FKTA Details Description
Related parts for CRCW12061K80FKTA
RES 1K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER ADV HS FSV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC GATE DRVR IGBT/MOSFET 16SOIC datasheet.pdf
SL 5.08/05/90 3.2SN OR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf