Vishay/Dale CRCW12061M54FKTA
CRCW12061M54FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061M54FKTA
Brief Description
RES SMD 1.54M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061M54FKTA.pdf
Availability of CRCW12061M54FKTA
QUANTITY
CRCW12061M54FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061M54FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061M54FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061M54FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061M54FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061M54FKTA Details Description
Related parts for CRCW12061M54FKTA
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 100K OHM 14SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.8V 10W datasheet.pdf