Vishay/Dale CRCW12061R00FKEC
CRCW12061R00FKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R00FKEC
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R00FKEC.pdf
Availability of CRCW12061R00FKEC
QUANTITY
CRCW12061R00FKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R00FKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R00FKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R00FKEC
Related LinksCRCW1206, CRCW12061R00FKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R00FKEC Details Description
Related parts for CRCW12061R00FKEC
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
THERMISTOR 10K OHM NTC 0805 SMD datasheet.pdf
FITTING BASE COUPLER OFWHITE datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 940MA 450 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.58A 210 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT CMC RT GREY 32POS datasheet.pdf
CAP TANT 2.5UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf