Vishay/Dale CRCW12061R20JNEAHP
CRCW12061R20JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R20JNEAHP
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R20JNEAHP.pdf
Availability of CRCW12061R20JNEAHP
QUANTITY
CRCW12061R20JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R20JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R20JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R20JNEAHP
Related LinksCRCW12061, CRCW12061R20JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R20JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW12061R20JNEAHP
CONN RECEPT PIN .015-.025" .296" datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION FOR APD 1WAY SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
FERRITE CORE E 300NH N87 datasheet.pdf
CAP ALUM 110000UF 60V SCREW datasheet.pdf