Vishay/Dale CRCW12061R74FNEA
CRCW12061R74FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061R74FNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061R74FNEA.pdf
Availability of CRCW12061R74FNEA
QUANTITY
CRCW12061R74FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061R74FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12061R74FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061R74FNEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12061R74FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061R74FNEA Details Description
Related parts for CRCW12061R74FNEA
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
HEAT SHRINK GRN 1" X 100' datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.2A 8MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 09VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CUTTER SHEARS TPRD CROSSING 6" datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 2CH 24-TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf