Vishay/Dale CRCW1206205KFKTA
CRCW1206205KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206205KFKTA
Brief Description
RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206205KFKTA.pdf
Availability of CRCW1206205KFKTA
QUANTITY
CRCW1206205KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206205KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206205KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206205KFKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206205KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206205KFKTA Details Description
Related parts for CRCW1206205KFKTA
CAP 1F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 50 OHM 30W 1% TO218 datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC OSC TIMER DUAL 2.1MHZ 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 274K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf