Vishay/Dale CRCW120620R0JNTA
CRCW120620R0JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120620R0JNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120620R0JNTA.pdf
Availability of CRCW120620R0JNTA
QUANTITY
CRCW120620R0JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120620R0JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW120620R0JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120620R0JNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW120620R0JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120620R0JNTA Details Description
Related parts for CRCW120620R0JNTA
TRANS NPN 25V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS .100 DBL ST PCB datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 226 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MICRO 51C PIN 10CR 26/11 JSCR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 8A DPAK-2 datasheet.pdf
10-Bit, 65/80/105 MSPS, 3V A/D Converter IC datasheet.pdf