Vishay/Dale CRCW120620R0JNTA
CRCW120620R0JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120620R0JNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120620R0JNTA.pdf
Availability of CRCW120620R0JNTA
QUANTITY
CRCW120620R0JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120620R0JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW120620R0JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120620R0JNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW120620R0JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120620R0JNTA Details Description
Related parts for CRCW120620R0JNTA
CONN CARDEDGE 28POS .156 X .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC FRONT END 2.4GHZ ZIGBEE 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .100 STR datasheet.pdf