Vishay/Dale CRCW1206226KFKTB
CRCW1206226KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206226KFKTB
Brief Description
RES SMD 226K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206226KFKTB.pdf
Availability of CRCW1206226KFKTB
QUANTITY
CRCW1206226KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206226KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206226KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206226KFKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206226KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206226KFKTB Details Description
Related parts for CRCW1206226KFKTB
CONN HEADER 24POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AMMETER/VOLTMETER 2A/300VDC LED datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MICRO 100C S /33 WHT 18" NI datasheet.pdf