Vishay/Dale CRCW1206240RFKEB
CRCW1206240RFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206240RFKEB
Brief Description
RES SMD 240 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206240RFKEB.pdf
Availability of CRCW1206240RFKEB
QUANTITY
CRCW1206240RFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206240RFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206240RFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206240RFKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206240RFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206240RFKEB Details Description
Related parts for CRCW1206240RFKEB
CONN RING TONGUE 6 AWG #5/16 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 4POS datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 45NS 48FBGA datasheet.pdf
POT 10K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 840MA 40 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 7.5NS 68MBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf