Vishay/Dale CRCW1206243RFKTA
CRCW1206243RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206243RFKTA
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206243RFKTA.pdf
Availability of CRCW1206243RFKTA
QUANTITY
CRCW1206243RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206243RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206243RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206243RFKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206243RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206243RFKTA Details Description
Related parts for CRCW1206243RFKTA
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 5.76M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 503POS GOLD datasheet.pdf
RES 240K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf