Vishay/Dale CRCW120624R0JNTB
CRCW120624R0JNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120624R0JNTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120624R0JNTB.pdf
Availability of CRCW120624R0JNTB
QUANTITY
CRCW120624R0JNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120624R0JNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW120624R0JNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120624R0JNTB
Related LinksCRCW1206, CRCW120624R0JNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120624R0JNTB Details Description
Related parts for CRCW120624R0JNTB
FIXED IND 82NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE 15POS .156 BLACK datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 50W DO5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf