Vishay/Dale CRCW12062K20JNEA
CRCW12062K20JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062K20JNEA
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062K20JNEA.pdf
Availability of CRCW12062K20JNEA
QUANTITY
CRCW12062K20JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062K20JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12062K20JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062K20JNEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12062K20JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062K20JNEA Details Description
Related parts for CRCW12062K20JNEA
CONN HEADER 5POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-162MHZ SFU datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 2POS SLD CUP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.2V 10W datasheet.pdf