Vishay/Dale CRCW12062K37FKEB
CRCW12062K37FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062K37FKEB
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062K37FKEB.pdf
Availability of CRCW12062K37FKEB
QUANTITY
CRCW12062K37FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062K37FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW12062K37FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062K37FKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW12062K37FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062K37FKEB Details Description
Related parts for CRCW12062K37FKEB
RES SMD 73.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW LL34 datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
RES 33.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf