Vishay/Dale CRCW12062K49FKEB
CRCW12062K49FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062K49FKEB
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062K49FKEB.pdf
Availability of CRCW12062K49FKEB
QUANTITY
CRCW12062K49FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062K49FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW12062K49FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062K49FKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW12062K49FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062K49FKEB Details Description
Related parts for CRCW12062K49FKEB
DIODE AVALANCHE 600V 1.5A datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 5/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
APF RELAY 1 FORM C 48V datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf