Vishay/Dale CRCW12062K70JNTA
CRCW12062K70JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062K70JNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062K70JNTA.pdf
Availability of CRCW12062K70JNTA
QUANTITY
CRCW12062K70JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062K70JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12062K70JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062K70JNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12062K70JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062K70JNTA Details Description
Related parts for CRCW12062K70JNTA
IC LOG DETECTOR/CTRLR 8-MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A SO-8FL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT DL TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 0.174 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 A195 SMAM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf