Vishay/Dale CRCW12062M15FKTA
CRCW12062M15FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062M15FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.15M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062M15FKTA.pdf
Availability of CRCW12062M15FKTA
QUANTITY
CRCW12062M15FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062M15FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12062M15FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062M15FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12062M15FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062M15FKTA Details Description
Related parts for CRCW12062M15FKTA
OUTLET IEC-320 MOD C-13 2.8MM datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CABLE CONNECTOR 14AWG 2.5NPT datasheet.pdf
3R RA HEADER datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V JB 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 18POS datasheet.pdf
THERMTRANS TAPE VINYL 2.00 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf