Vishay/Dale CRCW12062M20JNEB
CRCW12062M20JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062M20JNEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062M20JNEB.pdf
Availability of CRCW12062M20JNEB
QUANTITY
CRCW12062M20JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062M20JNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW12062M20JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062M20JNEB
Related LinksCRCW1206, CRCW12062M20JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062M20JNEB Details Description
Related parts for CRCW12062M20JNEB
FILTER LINE 3.3MH 2A VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 32LFCSP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 7.87MM datasheet.pdf
RES 732 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.15A 4HUSON datasheet.pdf
RES CHAS MNT 23 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf