Vishay/Dale CRCW12062M87FKTA
CRCW12062M87FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062M87FKTA
Brief Description
RES SMD 2.87M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062M87FKTA.pdf
Availability of CRCW12062M87FKTA
QUANTITY
CRCW12062M87FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062M87FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12062M87FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062M87FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12062M87FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062M87FKTA Details Description
Related parts for CRCW12062M87FKTA
JUMPER-H2730TR/C2040N/H2730TR 6" datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY 4A 16-SSOP datasheet.pdf
CAP TRIMMER 0.3-1.2PF 500V SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X6MM BALL 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 190MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 48POS R/A GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER GLOBAL WR41 datasheet.pdf
ER 5C 5#8 SKT RECP datasheet.pdf
+3 V, Dual, Serial Input Complete 12-Bit DAC IC datasheet.pdf