Vishay/Dale CRCW12062R00JNTA
CRCW12062R00JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062R00JNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062R00JNTA.pdf
Availability of CRCW12062R00JNTA
QUANTITY
CRCW12062R00JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062R00JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12062R00JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062R00JNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12062R00JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062R00JNTA Details Description
Related parts for CRCW12062R00JNTA
IC REG LDO 2.5V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
CONTACT GOLD PIN 20-22AWG datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES 142K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE R/A SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf