Vishay/Dale CRCW12062R05FNEA
CRCW12062R05FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12062R05FNEA
Brief Description
RES SMD 2.05 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12062R05FNEA.pdf
Availability of CRCW12062R05FNEA
QUANTITY
CRCW12062R05FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12062R05FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12062R05FNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12062R05FNEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12062R05FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12062R05FNEA Details Description
Related parts for CRCW12062R05FNEA
CONN SPADE TONGU 20-16AWG #6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLG-VALVE PLUG 1M datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT POS 0.8MM PCB datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 132X32 BLK/W datasheet.pdf
PANEL MOUNT INDICATOR datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf