Vishay/Dale CRCW1206360KJNEB
CRCW1206360KJNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206360KJNEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206360KJNEB.pdf
Availability of CRCW1206360KJNEB
QUANTITY
CRCW1206360KJNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206360KJNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206360KJNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206360KJNEB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206360KJNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206360KJNEB Details Description
Related parts for CRCW1206360KJNEB
IC OTP 16KBIT 6TSOC datasheet.pdf
VELOSTAT CONDUCT BAG 6X10" 100PK datasheet.pdf
IC SWITCH HI SIDE DUAL 16-PQFN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ULTRA LP TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 7.3A 15 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf
SW KEYLOCK DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf