Vishay/Dale CRCW12063K60FKTA
CRCW12063K60FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12063K60FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12063K60FKTA.pdf
Availability of CRCW12063K60FKTA
QUANTITY
CRCW12063K60FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12063K60FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12063K60FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12063K60FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12063K60FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12063K60FKTA Details Description
Related parts for CRCW12063K60FKTA
FIXED IND 150UH 105MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 10A LEVER QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AC datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ YW,GN HYSOL SMD datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO213AB datasheet.pdf
TOOL LOCATOR SPRING LOADED 16/20 datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 2 ROW 200 POS datasheet.pdf