Vishay/Dale CRCW120641K2FKEAHP
CRCW120641K2FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120641K2FKEAHP
Brief Description
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120641K2FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120641K2FKEAHP
QUANTITY
CRCW120641K2FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120641K2FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120641K2FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120641K2FKEAHP
Related LinksCRCW12064, CRCW120641K2FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120641K2FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120641K2FKEAHP
TRANS 2NPN 17.5V 5A SM8 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.6A SC70-6 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6A PPAK FET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LED IND 8MM YELLOW 12V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 18MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 250V RADIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
MPPS⑩ Miniature Package Power Solutions 50V NPN LOW SATURATION TRANSISTOR IC datasheet.pdf