Vishay/Dale CRCW120643R2FKTB
CRCW120643R2FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120643R2FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120643R2FKTB.pdf
Availability of CRCW120643R2FKTB
QUANTITY
CRCW120643R2FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120643R2FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW120643R2FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120643R2FKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW120643R2FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120643R2FKTB Details Description
Related parts for CRCW120643R2FKTB
RES SMD 220K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
UK6,3-HESILED12 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 165MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.7V SC-82AB datasheet.pdf
IC PWR SUPP CTRLR MONITOR 64QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 182K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf