Vishay/Dale CRCW120643R2FKTB
CRCW120643R2FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120643R2FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120643R2FKTB.pdf
Availability of CRCW120643R2FKTB
QUANTITY
CRCW120643R2FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120643R2FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW120643R2FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120643R2FKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW120643R2FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120643R2FKTB Details Description
Related parts for CRCW120643R2FKTB
JUMPER-H1502TR/A2015A/X 12" datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8VSSOP datasheet.pdf
PGS SHEET 90X115MM W/POLYESTER datasheet.pdf
SIDACTOR BI 75V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Z-PACK HS3 SHR ASY 10R 100 P datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.5MM GRAY datasheet.pdf
REGULATOR SWITCHING 24V 5A datasheet.pdf
DIA 4MM 1.2MM PIGT NPN NO datasheet.pdf