Vishay/Dale CRCW1206475KFKEA
CRCW1206475KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206475KFKEA
Brief Description
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206475KFKEA.pdf
Availability of CRCW1206475KFKEA
QUANTITY
CRCW1206475KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206475KFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206475KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206475KFKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206475KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206475KFKEA Details Description
Related parts for CRCW1206475KFKEA
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf