Vishay/Dale CRCW12064K75FKTC
CRCW12064K75FKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12064K75FKTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12064K75FKTC.pdf
Availability of CRCW12064K75FKTC
QUANTITY
CRCW12064K75FKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12064K75FKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW12064K75FKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12064K75FKTC
Related LinksCRCW1206, CRCW12064K75FKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12064K75FKTC Details Description
Related parts for CRCW12064K75FKTC
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST HEX 16SOIC datasheet.pdf
I/O MOD 32 DIGITAL 32 SOLID ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X6S 0201 datasheet.pdf