Vishay/Dale CRCW1206510RJNTB
CRCW1206510RJNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206510RJNTB
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206510RJNTB.pdf
Availability of CRCW1206510RJNTB
QUANTITY
CRCW1206510RJNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206510RJNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206510RJNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206510RJNTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206510RJNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206510RJNTB Details Description
Related parts for CRCW1206510RJNTB
RES SMD 14K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE USB A-A MALE 2M 2.0 VERS datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 30POS DL .100 BLK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL TIE REL ARRWHD BLK 7.28" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 3.5A datasheet.pdf