Vishay/Dale CRCW1206523KFKTB
CRCW1206523KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206523KFKTB
Brief Description
RES SMD 523K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206523KFKTB.pdf
Availability of CRCW1206523KFKTB
QUANTITY
CRCW1206523KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206523KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206523KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206523KFKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206523KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206523KFKTB Details Description
Related parts for CRCW1206523KFKTB
INDUCT ARRAY 2 COIL 200UH SMD datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 0.45A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 1A 1.86 OHM TH datasheet.pdf
RES 6.35 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf