Vishay/Dale CRCW1206536RFKTA
CRCW1206536RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206536RFKTA
Brief Description
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206536RFKTA.pdf
Availability of CRCW1206536RFKTA
QUANTITY
CRCW1206536RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206536RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206536RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206536RFKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206536RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206536RFKTA Details Description
Related parts for CRCW1206536RFKTA
CONN HDR DUAL 20POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS43332 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS SMD DBL ROW datasheet.pdf
LED PRISM TRI-LVL RED YLW GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 28 AWG GRN datasheet.pdf