Vishay/Dale CRCW120656K0JNEAHP
CRCW120656K0JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120656K0JNEAHP
Brief Description
RES SMD 56K OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120656K0JNEAHP.pdf
Availability of CRCW120656K0JNEAHP
QUANTITY
CRCW120656K0JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120656K0JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120656K0JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120656K0JNEAHP
Related LinksCRCW12065, CRCW120656K0JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120656K0JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW120656K0JNEAHP
GDT 230V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A SOT23 datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 620MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf