Vishay/Dale CRCW120656K2FHEAP
CRCW120656K2FHEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120656K2FHEAP
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120656K2FHEAP.pdf
Availability of CRCW120656K2FHEAP
QUANTITY
CRCW120656K2FHEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120656K2FHEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW120656K2FHEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120656K2FHEAP
Related LinksCRCW1206, CRCW120656K2FHEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120656K2FHEAP Details Description
Related parts for CRCW120656K2FHEAP
IC DELAY LINE 7TAP PROG 28PLCC datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT, 2 WIT2410M MODU datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf