Vishay/Dale CRCW120656K2FKTB
CRCW120656K2FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120656K2FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120656K2FKTB.pdf
Availability of CRCW120656K2FKTB
QUANTITY
CRCW120656K2FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120656K2FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW120656K2FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120656K2FKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW120656K2FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120656K2FKTB Details Description
Related parts for CRCW120656K2FKTB
MULTI-PAIR 22COND 24AWG 100' datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 26POS R/A SH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 20MA 6DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 0-24V datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 193 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 160 MOHM datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf