Vishay/Dale CRCW120659K0FKEAHP
CRCW120659K0FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120659K0FKEAHP
Brief Description
RES SMD 59K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120659K0FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120659K0FKEAHP
QUANTITY
CRCW120659K0FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120659K0FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120659K0FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120659K0FKEAHP
Related LinksCRCW12065, CRCW120659K0FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120659K0FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120659K0FKEAHP
IC HEX INVERTER 14-SSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W datasheet.pdf
OSC VCXO 120.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf