Vishay/Dale CRCW12065K62FKEAHP
CRCW12065K62FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12065K62FKEAHP
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12065K62FKEAHP.pdf
Availability of CRCW12065K62FKEAHP
QUANTITY
CRCW12065K62FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12065K62FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12065K62FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12065K62FKEAHP
Related LinksCRCW12065, CRCW12065K62FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12065K62FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW12065K62FKEAHP
DBL BANA/MICROGRAB RG174/U 24" datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 100KSPS 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 50POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT,RA-PLUG 1.5M datasheet.pdf