Vishay/Dale CRCW12065K76FKEA
CRCW12065K76FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12065K76FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12065K76FKEA.pdf
Availability of CRCW12065K76FKEA
QUANTITY
CRCW12065K76FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12065K76FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12065K76FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12065K76FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12065K76FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12065K76FKEA Details Description
Related parts for CRCW12065K76FKEA
REGU 32A 0.8-1.3V 5BIT HORIZ TH datasheet.pdf
IC RESET CMOS 3.7V 5SSOP datasheet.pdf
IC DSP FLOATING-POINT 272-BGA datasheet.pdf
IC ASYNC FIFO MEM 1024X18 68PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE D 30POS datasheet.pdf