Vishay/Dale CRCW12065R60FKEAHP
CRCW12065R60FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12065R60FKEAHP
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12065R60FKEAHP.pdf
Availability of CRCW12065R60FKEAHP
QUANTITY
CRCW12065R60FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12065R60FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12065R60FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12065R60FKEAHP
Related LinksCRCW12065, CRCW12065R60FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12065R60FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW12065R60FKEAHP
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 2 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE A 26POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.9V 4-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf