Vishay/Dale CRCW12065R90FKEAHP
CRCW12065R90FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12065R90FKEAHP
Brief Description
RES SMD 5.9 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12065R90FKEAHP.pdf
Availability of CRCW12065R90FKEAHP
QUANTITY
CRCW12065R90FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12065R90FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12065R90FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12065R90FKEAHP
Related LinksCRCW12065, CRCW12065R90FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12065R90FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW12065R90FKEAHP
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT DUAL 10-LFCSP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 5/8" datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 24pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
45 WAY VERT MALE CONN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS CABLE PIN datasheet.pdf