Vishay/Dale CRCW120661K9FKTB
CRCW120661K9FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120661K9FKTB
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120661K9FKTB.pdf
Availability of CRCW120661K9FKTB
QUANTITY
CRCW120661K9FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120661K9FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW120661K9FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120661K9FKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW120661K9FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120661K9FKTB Details Description
Related parts for CRCW120661K9FKTB
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M PREWIRED MOD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE LOOP TIE HVY HS 14.4" datasheet.pdf