Vishay/Dale CRCW120662K0FKEB
CRCW120662K0FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120662K0FKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120662K0FKEB.pdf
Availability of CRCW120662K0FKEB
QUANTITY
CRCW120662K0FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120662K0FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW120662K0FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120662K0FKEB
Related LinksCRCW1206, CRCW120662K0FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120662K0FKEB Details Description
Related parts for CRCW120662K0FKEB
IC BATTERY CHARGER LI-ION SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
OSC XO 25.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
OSC VCXO 100.000MHZ 3.3V CMOS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf