Vishay/Dale CRCW120668K1FKTB
CRCW120668K1FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120668K1FKTB
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120668K1FKTB.pdf
Availability of CRCW120668K1FKTB
QUANTITY
CRCW120668K1FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120668K1FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW120668K1FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120668K1FKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW120668K1FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120668K1FKTB Details Description
Related parts for CRCW120668K1FKTB
CAP FILM 10000PF 2% 100VDC 1913 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CROSSBAR 30" FOR PCB HOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO214AC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf