Vishay/Dale CRCW12066K20JNEB
CRCW12066K20JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066K20JNEB
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066K20JNEB.pdf
Availability of CRCW12066K20JNEB
QUANTITY
CRCW12066K20JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066K20JNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW12066K20JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066K20JNEB
Related LinksCRCW1206, CRCW12066K20JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066K20JNEB Details Description
Related parts for CRCW12066K20JNEB
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV ADJ DL 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 2.77KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
MINI D RIBBON 68 CONTACT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf