Vishay/Dale CRCW12066K80FKEAHP
CRCW12066K80FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066K80FKEAHP
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12066K80FKEAHP.pdf
Availability of CRCW12066K80FKEAHP
QUANTITY
CRCW12066K80FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066K80FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12066K80FKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066K80FKEAHP
Related LinksCRCW12066, CRCW12066K80FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066K80FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW12066K80FKEAHP
RES ARRAY 13 RES 1.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 0.068UF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf