Vishay/Dale CRCW12066K80JNEC
CRCW12066K80JNEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066K80JNEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066K80JNEC.pdf
Availability of CRCW12066K80JNEC
QUANTITY
CRCW12066K80JNEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066K80JNEC
Internal Part NumberEIS-CRCW12066K80JNEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066K80JNEC
Related LinksCRCW1206, CRCW12066K80JNEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066K80JNEC Details Description
Related parts for CRCW12066K80JNEC
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 140POS .8MM FH 9H GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf